Inštalácie

Glitch

Spolupráca s Debris Company

Ľudstvo, ktoré svojim správaním narúša chod sveta a smeruje k rozkladu dejinného kozmu sa opäť nachádza pred poslednou možnosťou záchrany a nového usporiadania. Danteho Očistec a jeho Božská komédia ožívajú v alegorickej podobe projektu Debris Company – Glitch. Očistec nachádzajúci sa medzi peklom a rajom predstavuje aj v súčasnosti časovo ohraničené pozemské peklo, v ktorom prebývajú naše hriešne duše.

Tento krehký a vychýlený medzipriestor zemského rovníka – Ring of Purgatorium z jednej strany lemovaný Zionom, miestom zábavy, krásy a z druhej strany prepadliskom, mrazivou antarktídou, kde miznú zatratení, predstavuje kľúčový bod deviácie – lásky, idey a poriadku sveta. Sedem zastavení človeka na prstenci očistca zodpovedá siedmim základným hriechom: žiadostivosti, obžerstvu, chamtivosti, lenivosti, hystérii, závisti a pýche. Pred bránou do očistca ostáva ešte skupina nerozhrešených a chladných. Tí nezvrátiteľne zatratení – exkomunikovaní sa prepadajú do ostrovného pekla. Danteovské hriešne Glitch je dôsledkom odklonu od lásky, ktorá je pôvodom všetkých vecí. Deformáciou lásky sa rodí zlo a jeho rôzne podoby.

Práve existencia očistca veľkoryso ponúka ešte poslednú možnosť napraviť spáchané ľudské omyly a navrát k čistej forme lásky. Projekt Glitch však neprináša rozhrešenie medzi peklom a nebom. Na metafyzickej, absurdno – grotesknej ceste konfrontuje jedinca so sedmimi zastaveniami človeka, umožňuje mu stret so sebou samým a zároveň spytovaním sa. Srdce v strede púte po rovníku, ktorý oddeľuje od seba severnú a južnú časť ľudstva, bije nepretržite a čaká na svoje ozdravenie, ktoré neprichádza, dokonca ho niet ani vidieť.

Glitch je pohybovo-výtvarnou esejou o súčasnom bezcieľnom putovaní ľudstva, zrkadlom omylov človeka, ktorý sa neustále a cyklicky ocitá v začarovanom kruhu hriechov.

Spolupráce s Radovanom Drangom

Alex a Radovan sú na umeleckej profesionálnej scéne už dlhšie. Spolu momentálne tvoria umelecké duo. Vytvorili už zopár spoločných prác, ktoré boli veľmi dobre prijaté kritikmi a hneď aj vystavené. Radovan sa venoval svojmu projektu Cable-Botov. Uprecykloval staré káble, ledsvetlá a inú elektroniku. Z týchto materiálov vznikali rôzne podoby robotov. Alex úplne v protiklade pracuje s prírodnými materiálmi: machmi, kvetinami, pieskom, hlinou. Je autorom množstva malých, ale aj rozmerných rastlinných inštalácii. V tomto kontraste si našli silnú spoločnú myšlienku a tému v ktorej sú presvedčený, že technologia nám začína byť prirodzenejšia ako príroda. O tisíc rokov po nás neostanú organické formy fosílii, ale káble zamotané do našich mozgov, čipy a plasty prepletené našimi rukami. Mýtické príšery z budúcnosti sa vynárajú z pod zeme, ako dôsledky našich súčastných činnov.

Spolupráce

Kaufland - Minisvety

5 reklamných spotov
Client: Kaufland
Agency: This is Locco
Director: Emília Ondriašová
Set designe: Alex Zelina (Zelina World), Dorota Volfová, Brigita Teplanová
DOP : Martin Chlpík
Casting: Richard Kardhordó / Cinejessy
Make up / Costume: Studio22 / Janka Olšinská

Nemecká ambasáda

Komerčný Event

Red Bull

Reklamné foto propagujúce Organics drinks by RedBull

DM Drogéria

Reklamné video pre DM Drogériu v spolupráci s Zeldeo Videomakers.